سبک زندگی مورد پسند امام زمان(عج)

آگاهی کامل از جزئیات و دستاوردهای عصر ظهور برای کسی که پیش از ظهور زندگی می‌کند، بسیار دشوار می‌نماید. تنها در پرتو روایات معصومین علیهم‌السلام و بر اساس استنباط علمای بزرگ از احادیث و قرآن، می‌توان تا حدودی از این شاخصه‌ها و واقعیت‌ها پرده برداشت.

از ویژگی‌های عصر ظهور، پدیدار گشتن رشد معرفتی و دانشی انسان است. البته این سخن به این معنا نیست که بشر، پیش از ظهور، اندیشه، تعقل، تلاش و جستجو برای دست‏یابی به حقیقت را نداشته است، بلکه منظور این است که بندها گسیخته و دیده‌ها گشوده خواهد شد. امام باقر(علیه‌السلام) می‌فرمایند: «إذا قام قائمنا وضع الله یده علی رۆوس العباد، فجمع بها عقولهم و کلمت به أحلامهم» هنگامی که قائم ما قیام کند، دست خدایی‌اش را بر سر بندگان می‌نهد، از آن پس خردها و دانش‌های آنان به هم می‌پیوندد و کمال می‌یابد. (بحارالانوار، ج 52)

از یکسو دچار شدن به روزمرگی و از سویی تقلید کورکورانه سبک زندگی غربی(که هیچ تناسبی با سبک زندگی اسلامی ندارد) لزوم برنامه‏ریزی و پیاده‏سازی سبک زندگی اسلامی را دو چندان می‌کند. سبک زندگی‌ای که باید هر چه بیشتر ما را به جامعه مهدویت نزدیک نماید.

یکی از رسالت‌های تربیتی خانواده‏های مهدوی، تربیت نسل مستعد و مهیا از نظر علمی و عملی برای یاوری و اجرای منویات امام زمان (عج) است. خانه‏های نورانی به نور ولایت و امامت، کانون تربیت سربازان امام زمان (عج) و عهده‏دار پرورش دادن یاوران جان بر کف برای حضرت هستند که تربیت دینی آنان بر اساس قرآن و عشق پیامبر و آل پیامبر (ص) می‌باشد. پیامبر اکرم(ص) در روایتی می‌فرمایند:

أدَّبوا أولادَکم عَلی ثلاث خِصالٍ: حُبَّ نَبِیِّکم و حُبَّ أهلِ بیتهِ و قراءَ هِ القرآن... فرزندانتان را بر سه پایه و خصلت تربیت کنید: محبت پیامبرتان، محبت اهل بیت او و قرآن (کنزالعمال، ج 16، ص 456.)

برای انجام این رسالت بزرگ، ما از سه الگو و روش استفاده می‌کنیم:

* تربیت فرزند بر اساس اصول تربیتی کلی شرعی و عقلی

* تربیت فرزند بر اساس توصیه‏های خاص اهل بیت (ع)

* تربیت فرزندان بر اساس الگوی صفات یاوران حضرت مهدی (عج)

خانواده

تربیت نسل یاوران مهدی(عج)، بر اسـاس الگوی صفات یاران حضرت مهدی (عج) می‌باشـد. در قرآن کـریم و روایات اهل بیت(ع) به مجموعه‏ای از خصلت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی اصحاب حضرت مهدی(عج) پرداخته شده است. شمارش این صفات در قرآن و روایات به معنای حرکت در مسیر تربیت چنین نسلی و الگو قرار دادن این شیوه می‌باشد، به طور مثال، قرآن شش صفت برای یاوران حضرت مهدی(عج) برمی‌شمارد:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّهُ به قومٍ یُحِبُّهُمْ وَ یُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَی الْمُۆْمِنِینَ أَعِزَّةٍ عَلَی الْکَافِرِینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ وَ لاَ یَخَافُونَ لَوْمَةَ لاَئِمٍ... ای کسانی که ایمان آورده‌اید هر کس از شما که از دین خود باز گردد، باکی نیست پس به زودی خداوند قومی را می‌آورد که:

1- خدا ایشان را دوست دارد.

2- آنان نیز خدا را دوست می‌دارند.

3- در مقابل مۆمنین فروتن هستند.

4- در مقابل کافرین سرسختند.

5- در راه خدا جهاد می‌کنند.

6- از ملامت هیچ ملامتگری نمی‌هراسند.

تربیت نسل یاوران مهدی(عج)، بر اسـاس الگوی صفات یاران حضرت مهدی (عج) می‌باشـد.

از جمله مصادیق این روایت، یاران حضرت مهدی (ع) می‌باشند. با توجه به ضرورت سبک‏گزینی و احیای اصول زندگی، تبیین سلوک فاطمی و مهدوی نیز از دیگر مباحثی است که جهت معاصرسازی اسوه‏های اسلامی، مطرح و بیان گردیده است.

از یکسو دچار شدن به روزمرگی و از سویی تقلید کورکورانه سبک زندگی غربی(که هیچ تناسبی با سبک زندگی اسلامی ندارد) لزوم برنامه‏ریزی و پیاده‏سازی سبک زندگی اسلامی را دو چندان می‌کند. سبک زندگی‌ای که باید هر چه بیشتر ما را به جامعه مهدویت نزدیک نماید.

/ 0 نظر / 77 بازدید